INARIN SEURAKUNTA

                       


Edellinen viikko - vko 21 : Ke 20.05.2020 - Ti 26.05.2020

INARIN SEURAKUNTA: 

KIRKOLLISET ILMOITUKSET viikko 22; 24.5.2020

Kuollut:

Kauko Juhani Pelsa 72-v, 
Reino Johannes Nikula 82-v.

Siunattu:

Ivalossa 21.5. Reino Johannes Nikula.

Haudattu:

Inarissa 23.5. Kauko Juhani Pelsa.

Koronatilanteen vuoksi seurakunnan toiminta on poikkeustilassa valtioneuvoston ja piispojen ohjeistuksen nojalla.

IVALOSSA:

Ensi su 31.5. Jumalanpalvelus klo 11, Huusko.

Jumalanpalvelukseen ei voi osallistua paikan päällä. Sitä voi seurata facebook-livestriimauksena Inarin seurakunnan facebook-ryhmässä.

APUASI TARVITAAN:

Diakoniatyö on käynnistänyt keräyksen koronakriisin takia ahdinkoon joutuneille perheille ja yksittäisille henkilöille.  Lahjoituksilla tuetaan ihmisten arjessa selviytymistä ja tuki jaetaan diakoniatyön kautta. Voit lahjoittaa sopivaksi katsomasi summan, pienikin lahjoitus on tärkeä.

Avustuksen voit osoittaa Pohjois-Lapin seurakuntayhtymän tilille FI19 5641 4220 0016 85. Viestikenttään maininta: korona/Inari. Kiitos lahjoituksestasi! Lisätietoja keräyksestä saat diakoniatyöntekijöiltä Anu 050 507 17 713 tai Anja 040 750 6286.

DIAKONIAN TALOUDELLISET KORONA-AVUSTUKSET:

Koronakriisin vuoksi taloudellisiin vaikeuksiin joutuneet perheet ja yksittäiset henkilöt voivat hakea avustusta Inarin seurakunnan diakoniatyöltä. Tuki myönnetään pääsääntöisesti ruoka-avustuksina sekä tarvittaessa myös muuhun akuuttiin hätään harkinnanvaraisesti. Hakemukset perusteluineen (sisältäen selvityksen taloudellisesta tilanteesta) osoitetaan diakoniatyöntekijöille mieluiten sähköpostilla. Laitathan mukaan yhteystietosi, jotta voimme ottaa sinuun myös puhelimitse yhteyttä. Tarvittaessa voit kysellä meiltä lisätietoja tai soittaa, mikäli sinulla ei ole sähköpostia käytettävissä: Anja Karhula puh. 040 7506286 tai Anu Huhtamella puh. 040 5071713. Hakemukset sähköpostiosoitteeseen: anja.karhula@evl.fi tai anu.huhtamella@evl.fi

LAPSIPERHEIDEN RUOKAJAKELUT:
IVALOSSA:

Pienituloisille lapsiperheille järjestetään ruokajakelua Ivalossa Matkahuolto Kuuputissa arkisin klo 8.30 – 10.00 välillä. Jaettavan on mm. S-Market Ivalon lahjoittamia kuluvan päivän päiväyksellä olevia elintarvikkeita. Jakelu Kuuputissa kestää toukokuun loppuun. Uudesta jakelupaikasta/ajoista tiedotetaan myöhemmin. 

INARISSA:

Inarin seurakuntakodilla ma, ke ja pe klo 10-11.30. 

Kesäkuun 1. päivästä alkaen ruokajako 2 kertaa viikossa ma ja to, kellonaika säilyy ennallaan.  Jaettavana on K-Market Inarin lahjoittamia kuluvan päivän päiväyksellä olevia elintarvikkeita. Jako kestää toistaiseksi. Jaettavien ruokatavaroiden määrää tai sisältöä ei tiedetä etukäteen ja riittävyys vaihtelee päivittäin. Oma kassi mukaan. 

TYÖTTÖMIEN YHDISTYKSEN RUOKAJAKELU:

Ivalon seudun työttömät ry:n kirpputori (os. Vasantie 3) on avoinna arkipäivisin klo 11-14 toistaiseksi. Yhdistys jakaa paikallisten K-kauppojen lahjoittamia elintarvikkeita. Jakelu on kaikille ruoka-apua tarvitseville.

NUORISOTYÖ:

Nuorisotyö striimaa osoitteessa https://www.twitch.tv/inarisrk/ nuorteniltoja ja muuta toimintaa. Seuraamalla saa riparimerkintöjä riparipassiin. Ohjeet streamissa.

KIRKKOHERRANVIRASTO SULJETTU TOISTAISEKSI

Virastoasioita voitte hoitaa klo 10-14 puhelimitse, 040 760 4202 tai sähköpostitse: inarin.seurakunta@evl.fi

Poikkeustilanne aiheuttaa monenlaisia kysymyksiä, huolta, sekä käytännön ongelmia. Voitte ottaa yhteyttä johonkin meistä, mikäli haluatte keskustella tai tarvitsette apua esim kauppa-asioissa. 

Papit: 

Tuomo Huusko, p: 040 733 8153, tuomo.huusko@evl.fi; 
Mauno Hepola, p: 040 507 1714, mauno.hepola@evl.fi
Mari Valjakka, p: 040 660 8767, mari.valjakka@evl.fi; 

Diakoniatyöntekijät: 

Anu Huhtamella, p: 040 507 1713, anu.huhtamella@evl.fi
Anja Karhula, p: 040 750 6286, anja.karhula@evl.fi

Nuorisotyöntekijät:

Viivi Törmänen, p: 050 568 8118; viivi.tormanen@evl.fi;
Tuomas Nivalainen, p: 040 507 1715; tuomas.nivalainen@evl.fi. l
Lastenohjaaja Sirpa Tanhua, p: 040 560 9703; sirpa.tanhua@evl.fi. 

TIEDOTUS:

Facebook: Inarin seurakunta. 
www.inarinseurakunta.fi